کد خبر : ۳۳۱۷۴ - تاریخ انتشار : یکشنبه , ۲۰ / دی / ۱۳۹۴ ۱۳:۳۹
ورزش بانوان در رده چندم تشکیلات وزارت و فدراسیون هاست؟
کمبود بودجه در ورزش را از محل ورزش بانوان جبران می کنند!

در همان حال که این اسکی بازان مطرح تیم های ملی برای احقاق حقی که به زعم شان پایمال شده به وزارت ورزش رفته بودند، در دفتر رییس فدراسیون اسکی نماینده فدراسیون جهانی با رییس فدراسیون جلسه ای برگزار کرد و بعد از اینکه از آقای للیس تقدیر به عمل آمد وی نیز به تمجید از رییس فدراسیون اسکی پرداخت و لغو مسابقات اسکی آلپاین در ایران را تایید کرد و اعلام کرد که ما در جریان همه این اتفاقات هستیم و تلاش می کنیم گزارش های خوبی را به فدراسیون جهانی منعکس کنیم.

ماحصل همه این اتفاقات پر واضح است که چه خواهد شد و از آنجا که بانوان در همه فدراسیون ها در اقلیت هستند و نواب رییس بانوان نفرات سوم و چهارم در فدراسیونها محسوب می شوند نباید انتظار داشت که دختران ورزشکار ما حق خود را بگیرند.

یک ماه پیش بود که فدراسیون والیبال با سروصدای فراوان از حضور یک مربی و مدرس کره ایی برای تیم های رده پایه دختران ایران خبر داد و این خبر با استقبال جامعه والیبال به خصوص بانوان و رسانه ها مواجه شد.

اغلب ملی پوشان والیبال از جمله زینب گیوه، کاپیتان تیم ملی بارها از ضرورت حضور مربیان خارجی در ایران سخن گفته اند و در گفت و گو با  ورزش بانو ابراز کرده اند که اگر برای دختران والیبال ایران مربی خوب خارجی استخدام شود جهش خیره کننده ایی را از بانوان خواهیم دید در غیر اینصورت دختران ما کماکان در رده هشتم تا دوازدهم آسیا جاخوش خواهند کرد.

اینها در حالی عنوان می شود که ملی پوشان والیبال ایران براین باورند که استعداد والبالیست های ایرانی زبانزد است و اگر یک مربی خارجی وارد این چرخه شود دختران ما تا سطح اول والیبال آسیا راه دور و درازی در پیش ندارند.

دو هفته بعد از سوی فدراسیون والیبال آب سردی روی این هیجان و هیاهو ریخته شد و محمود افشاردوست دبیرکل فدراسیون والیبال خبر لغو سفر خانم یون کره ایی به ایران را اعلام کرد تا سکوت و سکون دوباره بر والیبال بانوان حکمفرما شود.

خانم میرسپاسی نایب رییس بانوان فدراسیون هم به تبعیت از فدراسیون سکوت کرد در حالی که از دکتر میرسپاسی به عنوان یک فرد رسانه ایی انتظار می رود که از حقوق بانوان والیبالیست دفاع کند. او البته می داند که در فدراسیون فعلا خیلی جای چانه زنی برای بانوان نیست و اصولا بانوان در این چرخه محلی از اعراب ندارند.

دختران فوتسالیست ایران اگر رسانه ها کمک نمی کردند و اهمیت لغو سفر ایشان به جام جهانی را گوشزد نمی کردند محال بود که به گواتمالا بروند اما رییس جمهور تحت تاثیر درست فضای عمومی جامعه و رسانه ها دستور دادند که این سفر باید انجام پذیرد در حالی که باید از رییس جمهور در ابعاد بالاتر ورزش کمک جست. اما اهمیت موضوع باعث شد دکتر روحانی دستور بدهند و مستقیما فدراسیون فوتبال را برای اعزام بانوان به جام جهانی وادار به تسلیم کنند.

دختران فوتبالیست ما در تیم پرسپولیس هنوز هم طلب چند سال پیش خود را نگرفته اند و جرات اعتراض هم ندارند و اگر هم اعتراض کنند کسی به آنها توجهی ندارد حال آنکه ممکن است شخصی هزینه کرده باشند و کل طلب آنها به اندازه پول رفت و آمد یک سفر شهرستانی پرسپولیس هم نمی شود اما ناچارند بسوزند و بسازند و دم برنیاورند.

به غیر از چند رشته ورزشی خاص که ورزشکار خانم المپیکی و یا مدال بگیر دارند در سایر رشته ها دختران و بانوان باید سکوت کنند چون ترس و نگرانی از این دارند که هر لحظه ممکن است همین حداقل ها هم گرفته شود بنابراین با وجود این که از تساوی حقوق ورزشکاران زن و مرد در وزارت ورزش و فدراسیون ها سخن می گویند اما اگر درصد درستی بگیریم  ده به نود هم نیست و این تساوی حقوق اگر بود باید جنب و جوش بیشتری را در عرصه ورزش بانوان شاهد می بودیم.

معمولا وقتی یک معاون بانوان در وزارت ورزش داریم که عضو هیات اجرایی کمیته المپیک هم هست و در هر فدراسیون هم یک نایب رییس بخش بانوان حضور دارد باید انتظار داشت که اگر 50 به 50 هم نیست حداقل 30 به 70 باشد و بودجه ها و امکانات فدراسیونها سی درصد برای بانوان هزینه شود ولی آیا واقعا این چنین است؟!

خانم شهریان ، خانم های نایب رییس، آقای وزیر ورزش و همه مسوولان! توجه داشته باشید که بانوان نیمی از جامعه را تشکیل می دهند و در جایی که بانوان سلامت و با نشاط باشند تاثیر دوسویه بر جامعه و خانواده خواهد داشت اما چه می شود کرد که حتی خود مسوولان بانوان فدراسیون ها و وزارت ورزش هم این باور را ندارند و نتیجه اش هم همین می شود که ورزش بانوان اغلب در انزوا قرار می گیرد.

در گوانگژو 35 درصد مدالهای کاروان ایران سهم بانوان بود و در اینچوان هم همینطور ولی اگر توجه بایسته ایی صورت گیرد سهم بانوان بسیار بیشتر از این ها خواهد شد البته اگر خود خانم های مسوول قبول داشته باشند!

متاسفانه اغلب نواب رییس بانوان در فدراسیونها یا کارمند وزارت ورزش هستند و یا سفارش شده از جایی. به همین دلایل هم هست که خیلی دنبال دردسر نمی گردند.

کسی هم که بر خلاف این روند پیدا می شود سریع عذرش را می خواهند تا درس عبرتی برای دیگر بانوان نایب رییس باشد!

حال آنکه دولت در طرح پیشنهادی برای وزارت ورزش و هنگام اختصاص بودجه ورزش برای بانوان، اعداد و ارقامی می دهد که با واقعیت قضیه همخوانی ندارد و اگر هم هست در عمل فدراسیون ها کسری بودجه خود را محل بودجه ورزش بانوان جبران می کنند!http://womensport.ir/33174/کمبود-بودجه-در-ورزش-را-از-محل-ورزش-بانوان-جبران-می-کنند