کد خبر : ۳۳۰۶۸ - تاریخ انتشار : شنبه , ۱۲ / دی / ۱۳۹۴ ۱۳:۰۶
هیجان، تحرک، بدنسازی و آمادگی کامل را تجربه کنید؛
تی آر ایکس، از عرشه ناو جنگی تا استقبال بالای بانوان

ورزش بانو- سحر موسوی از جمله علاقمندان به این رشته ورزشی است که توانسته است این رشته را به عنوان یک کمیته در زیر مجموعه فدراسیون همگانی به ثبت برساند. پای صحبت های ابداع کننده تی آر ایکس در ایران، سحر موسوی می نشینیم:

 

* تی آر ایکس از کجا شروع شد؟

- این رشته ورزشی توسط یک سرباز نیروی دریایی آمریکا اختراع شد چون تفنگداران آمریکایی باید هفته ها و ماه ها روی عرشه ناو بسر می بردند بدون این که با زمین تماسی داشته باشند. این دریادار آمریکایی به دنبال وسیله ایی بود تا با آن در فضایی ثابت یا متحرک بتواند ضمن ورزش و داشتن بدنی سالم، خود و هم قطارانش را همیشه آماده نگه دارد واز حالت دریا زدگی هم جلوگیری کند. هدف رندی هتریک این بود که به کمک این ورزش آمادگی جسمانی ارتش نیروی دریایی را بالا ببرد. بنابراین با همان طناب چتر مخصوص چتربازان نیروهای ویژه وسیله ایی ساخت که امروز با نام خود این وسیله در دنیا مطرح است و تی آر ایکس معنای اختصاری آن است.

 

* ورزش تی آرایکس در دنیا چقدر سابقه دارد؟

- در سال 1990 این وسیله ورزشی طراحی شد و در سال 2005 رواج این ورزش به اوج خودش رسید و در سال 2010 به طور رسمی به عنوان یک انجمن ورزشی در آمریکا و کل دنیا ثبت شد.

 

* وسیله مورد استفاده در تی آر ایکس چیست؟

- در ابتدا وسیله طراحی شده شامل یک بند چتر بازی و دو دسته بود که در هنگام انجام حرکات تمرینی ورزشکار باید توازن بین دو بند را رعایت می کرد. رفته رفته این وسیله ورزشی کامل و کامل تر شد به طوری که حتی برای انجام برخی حرکات دیگر نیازی به گره زدن بند نیست اما لزوما برای امنیت بهتراست. در ساختار تارو پود بند TRX هیچ گونه کشی به کار نرفته و این طناب بسیار محکم ومقاوم است. همچنین در قسمت بالایی بند قسمتی به نام lap طراحی شد که بند یک کشش خفیف داشته باشد ولی ورزشکار باید تعادل خود را رعایت کند. ورزشکار می تواند با نصب بند تی آر ایکس در هر مکانی با آویزان شدن از بند تی آر ایکس انواع تمرینات ورزشی بدون خطر باوزن بدن خود را انجام دهد. بندهای تی آر ایکس توانایی تحمل هر وزنی حتی حمل یک هواپیما را دارد. این وسیله ورزشی را در هر مکانی اعم از ستون ها وتیرها و چار چوب و .... می توان نصب کرد.

 

* تی آر ایکس مخفف چیست؟

- تی آر ایکس مخفف Resistance Exercise Total Body است و  هدف این ورزش تقویت و بالا بردن فاکتور هایی شامل استقامت، قدرت بدنی، تعادل، انعطاف پذیری، سرعت، چابکی و هماهنگی کارکرد عصب و عضله است.
 

* تی آر ایکس شامل چه حرکاتی است؟

- حرکات تمرینی در ورزش تی ار ایکس شامل اپر بادی، کر، لوئر بادی است. این ورزش گرم کردن مخصوص به خود را دارد. نیازی نیست که از دستگاه برای گرم کردن استفاده کرد چون یک سری از حرکات تی آر ایکس برای گرم کردن و هم چنین برای سرد کردن طراحی شده اند.

 

*ویژگی خاص این ورزش چیست؟

- یکی از اصلی ترین دلایلی که این ورزش را بی نظیر و منحصر به فرد می کند این است که تی آر ایکس برای حرکت دادن مرکز بدن یعنی عضلات core و لگن طراحی شده است. هر تمرین TRX علاوه بر اینکه عضلات حرکت دهنده اصلی را به کار می گیرد عضلات جانبی را هم در گیر می کند به علاوه وضعیت قرار گرفتن بدن -در شیب قرار گرفتن، مقابله با جاذبه زمین و حفظ تعادل در هر تمرین هم مهم است. فرقی نمی کند که ورزشکار روی عضلات پا، دست، شکم و پشت کمر کار کند در هر حرکت شاید عضلات کاملا درگیر شوند ولی به دلیل اینکه بدن در شیب قرار دارد، مقابله با جاذبه زمین می کند و هم چنین فرد باید تعادل خود را حفظ کند، عضلات شکم کاملا و صدر صد در گیر می شود علاوه بر عضلات شکم عضلات پشت بدن از بالا تنه گرفته تا پایان تنه به طور محسوسی درگیر می شوند. ممکن است در ورزش TRX حرکت جلو بازو انجام شود ولی حداقل 12 عضله دیگر هم کاملا درگیر می شوند.

 

* ویژگی های خاص این ورزش برای بانوان را توضیح می دهید؟

- نکته مهم و قابل توجه برای خانم ها این است که در کل حرکات تمرینی تی آر ایکس عضلات شکم کاملا درگیر هستند در نتیجه این ورزش نتیجه فوق العاده ای روی عضلات شکم بانوان دارد. هم چنین زمان زیادی طول می کشد تا پشت بازوی خانم ها فرم بگیرد ولی در ورزش تی آر ایکس به سرعت و بعد از 12 جلسه تغییر را در پشت بازوی خود می توانند حس کنند. بعد از 4 هفته فعالیت و تحمل می توان در مقابل آینه متوجه تغییرات بدن شد. در مجموع یک رشته ورزشی جذاب و زیباست که اگر بانوان یک بار به آن توجه نشان دهند همواره به آن خواهند پرداخت.

 

* تی آر ایکس چه مزیت هایی دارد؟

- برخی از مزیت های این ورزش عبارتند از بالا بردن قدرت و استقامت بدنی، تغییر ظاهری بدن در زمان کوتاه، چربی سوزی تا 1700 کالری در 70 دقیقه، بیشترین میزان عضله سازی در کمترین زمان، تفکیک ریزترین عضلات بدن، انفجار و حجم دهی عضله برای کسانی که علاقه به حجیم کردن دارند -البته این مورد در ورزش تی آر ایکس با رعایت و انجام حرکات با شیب زیاد باید انجام بگیرد که منظور همان اصل اضافه باری است که در رشته های دیگر رعایت می شود و هماهنگی عملکرد عصب و عضله که منجر به افزایش تعادل فیزیکی ذهنی و عکس العمل مناسب می شود.

 

* تفاوت این رشته با رشته هایی مثل ایروبیک چیست؟

- در مقام مقایسه با ایروبیک یا آlمادگی جسمانی یک سروگردن بالاتر از آنهاست چون فرد ورزشکار را بسیار  چابک و آماده می سازد.

 

* در این رشته مسابقات جهانی هم برگزار می شود؟

- متاسفانه هنوز مسابقاتی در سطح جهان برای این رشته برگزار نشده است. طراحی مسابقات برای تی آر ایکس دشوار است مگر اینکه در آینده بتوانند قوانینی جامع برای تی آر ایکس تدوین کنند و با تکیه برآن مسابقاتی را برگزار کنند.

 

* شما چقدر در این رشته سابقه دارید؟

- من تنها دارنده مدرک بین المللی تی آر ایکس در ایران هستم و فعلا تحت عنوان یک کمیته در فدراسیون همگانی فعایت می کنیم اما فکر می کنم با تبلیغات خوب و شناسایی آن به مردم به خصوص دختر خانم ها بزودی شاهد رشد و گسترش آن در سطح جهان باشیم. امروزه در سرتاسر جهان علاوه بر دریاداران و چتربازان مردم زیادی هم به این ورزش مهیج می پردازند و خوشبختانه به کشور ما هم توسط بانوانی علاقمند آمده است.http://womensport.ir/33068/تی-آر-ایکس،-از-عرشه-ناو-جنگی-تا-استقبال-بالای-بانوان