کد خبر : ۳۲۸۲۸ - تاریخ انتشار : دوشنبه , ۰۹ / آذر / ۱۳۹۴ ۱۶:۵۷
هشدار! مكمل‌هاي ورزشي مهمترين و گسترده‎ترين اقلام قاچاق؛
از هر 100 دختر تنها 17 نفر می توانند درست و استاندارد بدوند!

به گزارش خبرگزاری ورزش بانو به نقل از روابط عمومی هیات پزشکی ورزشی استان همدان، رئیس هیات پزشکی ورزشی استان همدان مكمل‌هاي ورزشي را از مهمترين و گسترده‎ترين اقلام قاچاق بيان كرد.

 

دکتر حیدری مقدم در همایش بزرگ والدین که با همکاری هیات پزشکی ورزشی، دانشگاه علوم پزشکی و آموزش و پرورش استان همدان برگزار شد، افزود: چاقی و افزایش وزن از جمله بیماری های روبه افزایش  به ویژه در کودکان و نوجوانان است و اگر نتوانیم نسل آینده را هدایت و مدیریت کنیم در آینده نسلی بیمار خواهیم داشت.

 

وی با اشاره به کاهش رفتار حرکتی در جامعه، افزود: مطالعات انجام شده بر روی 100دختر نشان داد تنها 17نفر از آنها می توانند به راحتی و بر اساس استاندارد ها بدوند که زندگی ماشینی و کم تحرکی می تواند از دلایل اصلی این موضوع باشد.

 

دکتر حیدری مقدم  تریبت صحیح فرزندان و آموزش مهارت های زندگی را مهمترین کار دانست و اظهار داشت: ورزش یکی از ابزارهای ورود به جامعه و پذیرفتن نقش، مسئولیت و قانون پذیری در نوجوانان و جوانان است و اگر نتوانیم چنین فضایی را فراهیم کنیم نمی توانیم به نسل آینده خوشبین باشیم.

 

رئیس هیات پزشکی ورزشی استان همدان ورزش کردن را نیاز فیزیولوژیک بدن برشمرد و گفت: بیش از 50درصد از مردم جهان به بیماری های قلبی و عروقی و دیابت مبتلا هستند و این آمار هرساله به دلیل ورزش نکردن و کم تحرکی روبه افزایش است.

 

وی 30دقیقه ورزش طی 3مرحله در هفته را برای سلامت بدن کافی دانست و افزود: بیماری های قلبی و عروقی و سرطان در ورزشکاران 50درصد کمتر از دیگران است.

 

دکتر حیدری مقدم مکمل های ورزشی از مهمترین و گسترده ترین اقلام قاچاق عنوان کرد و افزود: مصرف آدرنالین، افزایش وزن، داروهای تاریخ گذشته و تجویز به وسیله افراد غیرمتخصص را از نمونه های سوءمصرف مواد مکمل دانست.

 

 وی با اشاره به مضرات دوپینگ گفت: دلایل اخلاقی منع قانونی و همچنین مضر بودن از دلایل ممنوع بودن دوپینگ است.

 

دکتر حیدری مقدم در پایان ورزش را نیاز راهبردی جامه دانست و گفت: برای داشتن اقتدار ملی ،به بدن و جامعه سالن نیاز داریم.

 

سخنان دکتر حیدری مقدم از دو جهت قابل تامل است. اول اینکه داروها و مکمل های ورزشی در ردیف بیشترین کالای قاچاق وارداتی محسوب می شود که عوارض زیانبار آن مشخص است و موضوع دوم نوع رفتار حرکتی دختران ایرانی است که تنها 17 درصد ایشان قادرند براساس استانداردهای روز دنیا بدوند و ورزش کنند!

 

به اعتقاد ما کارشناسان بهداشت و ورزش باید بنشینند و فکری اساسی برای این فقر حرکتی بانوان بکنند چرا که این آمار که از سوی یک مسئول پزشکی ورزشی بیان شده است آماری دقیق و مبتنی بر داشته های علمی است.

 

فقر حرکتی بانوان را می توان در یک حرکت ساده دویدن برخی از آن ها هنگامی که می خواهند ده متری بدوند تا به اتوبوس شرکت واحد برسند مشاهده کرد.

 

دکتر حیدری مقدم درست می گویند و البته جامعه آماری ایشان هم برگرفته ازتحقیقی است که در سطح همین جامعه صورت گرفته است. اگر توجه کنید خواهید دید که بیشتر بانوان ما که در مسابقات آسیایی و جهانی مدال می گیرند در رشته های انفرادی یا قدرتی است. مثلا بانوان ما در بسکتبال و والیبال بسیار عقب تر از رشته هایی مثل تکواندو و حتی کشتی هستند در حالی که اغلب دختر خانم ها با اصول اولیه والیبال و بسکتبال در مدارس و دانشگاهها آشنایی پیدا می کنند.

 

اما در کبدی و فوتبال که توام با قدرت بدنی است موفقند چون خیلی نیاز به ظرافت ندارد و همه اینها به دلیل این می تواند باشد که کار تحقیقاتی و علمی بر نحوه حرکت بانوان و نحوه پوشش و راه رفتن آنها صورت نگرفته است.

 

بدترین نوع کفش ها را هنوز هم بانوان ما بخصوص بانوان میانسال می پوشند چرا که مثلا پوشیدن کفش ورزشی و راحتی هنوز به یک فرهنگ تبدیل نشده است. ورزش همگانی ما که باید بسیاری از این اصول اولیه را در جامعه گسترش دهد اصلا توجهی به این حرفها ندارد و فقط هفته ایی یک نمایش در یک شهرستان با اسم همایش بزرگ همگانی برگزار می کند و ورزش همگانی آن شهرستان تعطیل می شود تا سال بعد!

 

در هر حال برای جامعه ما با این فقر حرکتی موجود در بانوان یک آمارتکان دهنده است و از طرفی قاچاق داروهایی که پخش و توزیع آن در باشگاههای بدنسازی و اخیرا ایروبیک و آمادگی جسمانی بانوان به صورت عادی در آمده، هشداری جدی است که اگر فکری به حال آن نشود فاجعه بزرگتری در انتظار جامعه بانوان ما خواهد بود.http://womensport.ir/32828/از-هر-100-دختر-تنها-17-نفر-می-توانند-درست-و-استاندارد-بدوند