کد خبر : ۲۹۹۷۶ - تاریخ انتشار : شنبه , ۰۹ / خرداد / ۱۳۹۴ ۱۶:۳۲
کشتی آلیش؛ انتخابی تیم ملی زنان

قبل از ورود به سالن کشتی شماره دو آزادی صدای تشویق کشتی گیران به استقبالت می آید و این ذهنیت را ایجاد می کند که با سالنی مالامال ازتماشاگر روبروشده اید، اما پس از ورود متوجه می شوید که این صدا مربوط به دختران و زنان کشتی گیری است که در فرصت انتظار برای رفتن روی تشک و مبارزه ، هم تیمی های خود را برای یک مبارزه قدرتمند تشویق می کنند.

 

اگر چه تماشاگری در سالن نیست اما واقعیت این است که سالن درسیطره زنان است ، زنان کشتی گیر، زنان مربی ، داوران ، زنان تیم پزشکی ، زنان هیات ژوری، زنان سرپرست، عکاس زن، فیلمبردار زن و در نهایت همه کسانی که در این سالن یا اطراف این سالن حضور دارند همگی زن هستند در واقع خانه شماره دو کشتی کشور در سیطره زنان است تا حکایت توانمندی آنان در بخش های مختلف ورزش کشور بیش از گذشته به نمایش گذاشته شود.

 

مبارزات کشتی گیران زن برای انتخاب به عنوان برترین های هر وزن در دو تشک کشتی به صورت همزمان برگزار می شود. دو کشتی گیر با لباس هایی به رنگ های استاندارد آبی و قرمز روی تشک می روند و پس ازتست گره کمربندهایشان توسط داور وسط ، چشم در چشم و با گرفتن کمربند طرف مقابل شاخ در شاخ می شوند. کشتی گیر آلیش باید تمام قدرت خود را به کار گیرد وحریف را از زمین کنده و به خاک بزند.

 

بدرالملوک کهرنگی مسئول کشتی آلیش زنان فدراسیون کشتی می گوید:فعالیت زنان دررشته کشتی آلیش(با کمربند)از سال 80 آغاز شده و اساسا این رشته به دلیل سنتی بودن فعالیتش را زیر نظر فدراسیون کشتی روستایی و عشایری آغاز کرده است.

 

وی ادامه داد:پس از قرارگرفتن رشته آلیش درزیرمجموعه فدراسیون انجمن های ورزشی وسپس ورزش های رزمی ، عاقبت این رشته از حدود پنج ماه قبل براساس خواست کمیته بین المللی المپیک جزو رشته های کشتی محسوب شده و قرارشد در همه دنیا توسط فدراسیون های کشتی کشورها برنامه ریزی و هدایت شود.

 

کهرنگی ادامه داد:فدراسیون درنخستین گام اسفندماه سال گذشته(93) رقابت های قهرمانی این رشته را به میزبانی بندر گز برگزار کرد و برترین نفرات به اردوی تیم ملی دعوت شدند که اولین اردو 20 فروردین 94 و در تهران آغاز شد.

این مسئول کشتی آلیش زنان با بیان اینکه مرداد ماه امسال نخستین دوره رقابت های قهرمانی کشتی آلیش زیر نظر اتحادیه جهانی کشتی برگزار می شود،گفت: تهران میزبان نخستین دوره این رقابت ها است وایران برای حضور قدرتمند در این رقابت ها باید تمرینات منظمی را برگزار کند.

 

وی با اشاره به اینکه ترکمنستان جزو برترین کشورها در کشتی آلیش است، گفت: کار ما در تهران در صورت حضور تیم های قدرتمند بسیار سخت خواهد بود وبرهمین اساس اردوی مشترک تیم های ملی آلیش زنان ایران و ترکمنستان از روز یکشنبه به مدت یک هفته در تهران برگزار می شود تا تیم ملی با استفاده از این تجربه با اعتماد به نفس بیشتر و خودباوری بالاتر در رقابت های قهرمان آسیا شرکت کند.

 

کهرنگی گفت: امروز (جمعه ) 78 کشتی گیر از استان های آذر بایجان شرقی ، البرز ، تهران ، خراسان رضوی و شمالی ، خوزستان ، فارس ، کرمانشاه، گلستان ، لرستان، مرکزی و مازندران در این رقابت ها حاضر شده اند تا سه نفر برتر شش وزن برای حضور در اردوهای تیم ملی شناسایی شوند.

 

این مسئول ادامه داد: بحث حضورما دررقابت های قهرمانی آسیا، تنها بحث حضور نیست بلکه برای فدراسیون کشتی کسب مدال در این رقابت ها ازاهداف تعیین شده محسوب می شود.

 

وی درخصوص اینکه چندکشوردررقابت های آلیش قهرمانی آسیا شرکت دارند، گفت: دعوت ازکشورهای مختلف انجام شده است اماهنوزنمی دانیم چند کشور در این رقابت ها حضور دارند.

 

به گفته کهرنگی شانس حضور تیم های کشتی آلیش زنان کشورهای ازبکستان، قرقیزستان، قزاقستان، ترکمنستان ، هند و پاکستان در این رقابت ها بسیار زیاد است.

 

کهرنگی درپا در خصوص تایید پوشش زنان و دختران کشتی گیر در داخل و خارج کشور ، گفت: تیم ملی کشتی آلیش ایران در چند دوره از رقابت های آسیایی و جهانی شرکت داشته و خوشبختانه تاکنون مشکلی در این خصوص وجود نداشته است.

 

وی ادامه داد: لباس کشتی آلیش زنان مورد تایید وزارت ورزش و جوانان است و ورزشکاران زن علاوه بر لباس رسمی این رشته لباس کاملا پوشیده دیگری را استفاده کرده و برای پوشش کامل از پا بند نیست استفاده می کنند.

 

این مسئول کشتی آلیش زنان ادامه داد:ابتدا لباس رسمی برای این رشته آبی و سبز بود اما برای ایجاد تفاوت رنگی بیشتر پیشنهاد تغییر رنگ لباس رسمی این رشته ازآبی وسبزبه آبی و قرمز به کمیته آلیش آسیا به ریاست عیسی مومنی از ایران سپرده شد که خوشبختانه مورد پذیرش این کمیته قرار گرفت.

** سرپرست تیم کشتی آلیش البرز: سطح رقابت ها بسیار خوب است اما سطح داوری هنوز قابل قبول نیست

 

طوبی پایه کاری سرپرست تیم کشتی آلیش البرز که خود از بازیکنان این رشته است که به دلیل آسیب دیدگی نتوانسته این دوره به عنوان بازیکن تیم را همراهی کند و به همین جهت به عنوان سرپرست با تیم در این رقابت ها حضوریافته است ، می گوید: سطح رقابت ها نسبت به دوره هایی که توسط انجمن های ورزشی با ورزش های رزمی برگزار می شد، در سطح بسیار بالایی برگزار شده اما متاسفاته داوری ها هنور قابل قبول نیست و اشتباهات داوران بسیار زیاد است.

 

وی با اشاره به برگزاری یک دوره کلینیک داوری قبل ازشروع رقابت های انتخابی تیم ملی و آموزش و توجیه داوران گفت: با وجود این داوران در این دوره از رقابت ها تردید زیادی داشتند و جا دارد تا دوره ها وکلینک های آموزشی بیشتری برای داوران جهت ارتقا دانش وکاهش استرس آنان برگزار شود.

 

پایه کاری اضافه کرد: البته نباید به داوری خرده گرفت زیرا این دومین بار است که رقابت های کشتی آلیش زیر نظر فدراسیون کشتی برگزار می شود و قطعا با توجه به حمایت فدراسیون این مشکل بزودی حل می شود.

 

وی درخصوص امکانات ارایه شده به ورزشکاران برای حضور در رقابت های انتخابی گفت: همه چیز از امکانات تمرینی و خوابگاهی تا تغذیه ورزشکاران بسیارخوب بود و همه برنامه ها در نهایت نظم برگزارشد وتنها مشکلی که ورزشکاران را دچارمشکل کرد ، نداشتن یا خرابی خنک کننده هوا بود و این مشکل مانع از استراحت ورزشکاران هنگام شب شد.

 

** گوران: سطح این دوره ازرقابت ها اصلا قابل قیاس با دوره های قبل نیست

 

ساحل گوران عضو تیم ملی کشتی آلیش زنان وقهرمان آسیا در سال 2012 می گوید : قیاس سطح رقابت هایی که توسط فدراسیون کشتی برگزار شد با رقابت هایی که توسط انجمن های ورزشی و یا ورزش های رزمی برگزار می شد اساسا اشتباه است و اگر بخواهد به این نحوه برگزاری نسبت به دوره های قبلی نمره ای بدهد به رقابت های برگزار شده توسط فدراسیون، نسبت به دوره های قبل صفر به 100 خواهد داد.

 

عضو تیم استان البرزکه در این دوره از رقابت ها توانست عنوان نخست ورزش 75 کیلوگرم را بدست آورد و بار دیگر به اردوی تیم ملی دعوت شد، افزود:به دلیل فعالیت پدر و برادرم در کشتی آزاد به این رشته علاقمند بوده و به محض آغاز فعالیت این رشته وی تمریناتش را در آن شروع کرده و اکنون 10 سال است که در این رشته فعالیت می کند.

 

وی که هفت دوره قهرمان بزرگسالان در وزن 70 کیلوگرم و دو دوره قهرمان همین وزن در جوانان شده است ، ادامه داد: سطح این رقابت ها بسیارعالی است و در حال حاضر نباید در مورد مشکلات حرفی زد زیرا هنوز چند ماه از فعالیت انجمن آلیش در فدراسیون کشتی نمی گذرد.

 

گوران ضمن قدردانی ازهمه مسئولان فدراسیون کشتی بویژه رسول خادم به دلیل حمایت بسیار خوبش از کشتی زنان گفت: رشته کشتی، ورزشی بسیارسخت است وباسایررشته های ورزشی تفاوت دارد اما زنان کشتی گیرامیدوارند تا رئیس فدراسیون هر کاری برای کشتی آزاد انجام می دهد برای این رشته نیز انجام دهد.

 

وی بابیان اینکه فدراسیون کشتی یکی از مهم ترین فدراسیون ها در ایران محسوب می شود، گفت: برای داشتن سکو و کسب مقام و مدال در آسیا و جهان زنان کشتی گیرنهایت تلاش خود را به کار می گیرند و امیدوارم فدراسیون به همین منوال حمایت های خود را از این رشته ادامه دهد.

 

این کشتی گیر 24ساله متولد کرمانشاه ادامه داد: مهم ترین آرزویم ایستادن کشتی زنان ایران روی سکوی نخست جهان همچون کشتی آزاد است اگرچه ایستادن روی سکوی آسیا به دلیل حضور کشورهای چون ترکمنستان ، قزاقستان یا قرقیزستان که کشتی گیران از کودکی با شال بزرگ شده اند بسیار سخت تر است .

 

گوران با اشاره به رقابت های قهرمانی اسیا در تهران گفت: با وجود حضور قدرتمندترین کشتی گیران این رشته در آسیا ما از طلای این رشته نخواهیم گذشت.

 

وی درخصوص رقابت های وزن 75 کیلوگرم نیز گفت: در این دوره از رقابت ها کار برایم بسیار سخت بود زیرامن برای اولین بار در وزن 75 کیلوگرم شرکت کردم، در وزنی که کشتی گیرانی چون مریم احمدی قهرمان مسابقات جهانی یا آنابراتی وملیحه فضلی قهرمانان جهانی رشته های جودو و ووشو حضور داشته و رقابت کردند.

کهرنگی: در بخش داوری مشکل داریم

 

مسئول کشتی آلیش زنان فدراسیون کشتی، در خصوص ضعف داوری دررقابت های انتخابی تیم ملی، گفت: با قرار گرفتن این رشته در مجموعه رشته های تحت پوشش فدراسیون کشتی اولین حرکت ما برگزاری کلینک های داوری بود تا بتوانیم از تمامی مربیان تست بگیریم و مربیان را براساس امتیازاتشان تعیین سطح کنیم .

 

وی ادامه داد: بهترین نفرات مربیان به کلینیکی یک هفته ای دعوت شدند که به صورت عملی و تئوری امکان داوری برای آنان میسر شد و کار داوری آنان توسط داوران و مدرسان برجسته کشور امتیاز دهی شد.

 

کهرنگی اضافه کرد: البته با توجه به امتیاز میزبانی و اعتبار رسول خادم در شورای کشتی آسیا تلاش خواهیم کرد تا داوران زن ایرانی فرصت حضور در کنار تشک و کسب تجربه از داوران بین المللی را داشته باشند.

ایرناhttp://womensport.ir/29976/کشتی-آلیش-انتخابی-تیم-ملی-زنان