کد خبر : ۲۹۴۲۶ - تاریخ انتشار : چهارشنبه , ۱۶ / اردیبهشت / ۱۳۹۴ ۱۱:۴۶
گفت و گو با اولین دختر شطرنجباز ایرانی که به نورم استاد بین المللی آقایان رسید
سارا سادات خادم الشریعه: در ایسلند همه آقایان را بردم و نایب قهرمان جهان شدم!

شبکه خبری ورزش بانوان ایران - استاد هرندی در آموزش سارا سادات خادم الشریعه بسیار موفق بود به طوری که سارا در سن 12 سالگی موفق به کسب مدالهای طلا در کشور، آسیا و جهان می شود و در همان سال نایب قهرمانی بانوان کشور را به دست می آورد . در ادامه استادبزرگ الشن مرادی آموزش سارا را به عهده می گیرد که متاسفانه عزیمت الشن مرادی به خارج از کشور موجب قطع آموزش خادم الشریعه می شود. اما او دست از تلاش و ممارست برنداشت و موفقیت هایش را به هر نحو ممکن ادامه داد. مهمترین موفقیت های سارا از آن زمان تاکنون به جز مدالهای یاد شده کسب مدالهای طلا، نقره و برنز در رده‌های مختلف سنی و همچنین در بازیهای بزرگسالان آسیا و شاید مهمترین آنها مدال نقره جوانان جهان در ابتدای سال 2015 است. در ضمن او جوانترین استاد بین‌المللی و بزرگ بانوان ایران است.

 

اما دلیل این گفت و گو با سارا سادات خادم الشریعه این است که وی در ابتدای سال 2015 به نرم استاد بین المللی آقایان رسید تا اولین بانویی باشد که در 17 سالگی به این عنوان بزرگ دست پیدا می کند. سارا عید سال 94 را در ایران نبود و برای حضور در مسابقات آزاد جهان که با حضور 80 شطرنجباز برجسته از سراسر جهان در ایسلند برگزار شد به همراه مریم شهیدیان نایب رییس بانوان فدراسیون شطرنج عازم این کشور شد. اگر چه در این مسابقات بزرگ و در دور اول با یکی از برترین های جهان در دو مسابقه نتیجه را واگذار کرد اما حضورش در این جمع بسیار ارزشمند بود. گفت و گوی شبکه خبری ورش بانوان ایران با این بانوی موفق عرصه شطرنج خواندنی است:

 

*لحظه تحویل سال خارج از ایران بودید. خیلی دوست داشتی کنار خانواده ات باشی درسته؟

-بله، اما حضور در جمع برترین های شطرنج جهان هم برای من آن قدر هیجان انگیز بود که تا حدودی دوری از خانواده را در لحظه تحویل سال فراموش کنم. ضمنا خانم شهیدیان هم با من بودند و خیلی احساس غریبی نداشتم.

 

 * از اینکه اولین دختر ایرانی هستید که به مقام نایب قهرمانی جوانان جهان دست یافته چه حسی دارید؟

- باید بگم چون در چند دوره مسابقه پیش استرس (و شاید بی دقتی) باعث شده بود که در لحظه آخر نتیجه دلخواه را از بدست بدهم، با خودم عهد کرده بودم این طلسم را بشکنم. شاید پیروزی در دور آخر مسابقات همان اندازه شیرین بود که مدال نقره برای من و هموطنانم شیرین بود. این عنوان انگیزه من و به طور قطع خودباوری دیگر شطرنجازان ایرانی را به طور چشمگیری افزایش داده است.

 

* در خصوص موفقیت اخیرتان که منجر به کسب عنوان استاد بین المللی آقایان شد، کمی بیشتر برایمان توضیح دهید.

- من امسال برای دومین بار به ایسلند برای شرکت در مسابقات ریکیاویک می‌رفتم و با فضای آنجا آشنا بودم. ولی تفاوت عمده این سفر با سفرهای قبلی این بود که من تنها سفر می‌کردم که این هم جذاب، هم دشوار بود. بازی اول را با وجود بد بازی کردن بردم، بازی دوم را با اینکه برنده بودم مساوی کردم ولی از بقیه بازیها که همگی در مقابل استادان بزرگ آقایان بود بسیار راضی بودم و مسابقات را بدون باخت به پایان رساندم و موفق به کسب پنجمین نرم استاد بین‌المللی آقایان شدم و با توجه به کسب ریتینگ 2412 به امید خدا در کنگره آینده فیده به عنوان اولین خانم ایرانی استاد بین‌المللی آقایان خواهم شد.

 

* در مورد کسب نورم استاد بین المللی (آقایان) بگویید، شما تنها دختری هستید که در ایران به این نورم دست پیدا کرده است؟

- بله من اولین دختر ایرانی هستم که به این عنوان دست پیدا می‌کنم و فکر کنم در حال حاضر جوانترین دختر جهان با این عنوان باشم. جا دارد از آقای مهندس کامبوزیا و آقای مهندس امیر حسینی به لحاظ پشتیبانی فکری و اعتمادی که به من داشته‌اند تشکر کنم.

*چطور شطرنج شما را جذب کرد یا چه عاملی باعث علاقه شما به این رشته ورزشی شد؟

- من بطور کاملا تصادفی و از طریق یکی از همکلاسیها در سال دوم دبستان به نام کمند باقریان وارد این ورزش شدم. متاسفانه او مسیر دیگری را انتخاب کرد.

 

*  اولین باری که دست به مهره های شطرنج زدید خاطرتان هست؟

- گفتم با شطرنج کاملا بیگانه بودم و مهره‌های شطرنج را اولین بار در مدرسه استاد هرندی دیدم.

 

 *اولین مسابقه با کی و چه سالی بود؟

- فکر میکنم اولین مسابقه رسمی من مسابقات منطقه 3 آموزش و پرورش بود ولی متاسفانه حریفم را به خاطر نمی‌آورم.

 

* در ابتدا مسابقه دادن را تفریح می دیدی یا هدف بالاتری داشتی؟

- من از همان ابتدا شطرنج را کاملا جدی و علمی دنبال کردم.

 

*اولین مدال و موفقیت چه زمانی بود و چه حس و حالی داشتی؟

- فکر کنم در سن ده سالگی به مدال طلای مسابقات دهه فجر دست یافتم و البته هم خودم و هم مادر و پدرم بسیار خوشحال شدیم.

 

*وقتی مدال گرفتی (اولین مدال) به چه کسی تلفن زدی؟

- نیازی به زنگ زدن نبود چرا که همه در کنارم  بودند.

 

*با اهل خانه هم بازی می کنید؟

- خیر، شاید شانس آورده ام که آنها شطرنج بلد نیستند. دیده‌ام که در بعضی خانواده‌ها دخالت و اظهار نظرهای غیر علمی پدر و مادر باعث کند شدن پیشرفت فرزند شده است ولی من خوشبختانه از این بابت راحتم!

 

*یعنی خوشحالی که پدر و مادر شطرنج بلد نیستند؟!

-از جهاتی بله. هم برای خودم هم برای آن ها. چون اگر حرفه ای بلد باشند مدام حرص و جوش می خورند و با هر حرکت من ممکن است فشارشان بالا و پایین برود. من این صحنه ها را دیده ام که می گویم. یقینا آن استرس پدر و مادر به فرزند هم منتقل می شود اما من با خیالی آسوده مسابقه می دهم و پدرم و یا بعضا مادرم فقط مرا تشویق می کنند.

 

*بعد از پیروزی و موفقیت که در حضور خانواده بدست می آوری چه چیزی برایت لذت بخش است؟

-لبخند رضایت پدر و مادرم. بهترین هدیه برای من است.

-تعداد برادر و خواهرها؟

هر چند دلم یک برادر و یا خواهر دیگر می‌خواست ولی تک فرزندم.

 

*این تک فرزند بودن حتما باعث شده که پدر و مادر خیلی مراقبتون باشند و کمتر از گل به شما نگویند؟!

-بله چون من خودم گل هستم!

 

* ماشالله خیلی هم اعتماد به نفس دارید؟

-اگر نداشتم که راه موفقیت را طی نمی کردم. این اعتماد به نفس را پدرم و مادرم به من منتقل کرده اند. البته به هر حال من هم دوران کودکی و نوجوانی را طی کرده ام و بعضی وقت ها پدر و مادرم به من تذکراتی می دهند. این هم اگر نباشد که خیلی زندگی یکنواخت می شود.

 

*آیا شطرنج در زندگی شخصی و اجتماعی شما تاثیر گذار است؟

- البته این رشته همانگونه که قبلا ثابت شده است باعث افزایش قدرتهای فردی و محاسباتی و افزایش صبر و تحمل انسان می‌ شود ولی مانند هر رشته ورزشی دیگر اگر به صورت حرفه‌ای آن را دنبال کنید کمی بر کیفیت تحصیل و نمرات اثر خواهد گذاشت.

 

*سقف آرزوهای شما در ورزش حرفه ایی کجاست؟

- آرزو دارم که قهرمان بانوان جهان، استاد بزرگ آقایان و جزو 10 نفر برتر جهان شوم.

 

*برای رسیدن به آن چه باید کرد؟

- برای رسیدن به موفقیت های فوق حمایت جدی مادی و معنوی فدراسیون شطرنج و همچنین اسپانسر از بخش خصوصی لازم است. داشتن یک مربی شخصی خارجی خوب، ضروری است که پیشنهاد آن را به مسوولان فدراسیون داده‌ام. حداقل شرکت در یک مسابقه قوی بین‌المللی در هر فصل هم الزامی است.

 

* رشته تحصیلی؟

- هم اکنون مسابقات و آموزش شطرنج تعطیل است و مشغول آماده سازی خود برای امتحانات پیش‌دانشگاهی هستم. رشته من در دبیرستان ریاضی و فیزیک است.

 

*چه ورزش دیگری به غیر از شطرنج  برای حفظ آمادگی روحی و روانی خود انجام می دهید.

- اعتراف می‌کنم با وجود توصیه دیگران و اعتقاد شخصی به لزوم ورزش و نرمش های گوناگون در این زمینه کمی تنبل هستم! اما به هر حال خودم را با حرکات کششی آماده نگه می دارم.

 

*وضعیت شطرنج در ایران را چگونه می بینید؟

- در بین نوجوانان، هم دختر و هم پسر پتانسیل خوبی وجود دارد. در برخی رده‌های سنی بازیکنان ما در رتبه اول ریتینگ جهان قرار دارند. مدیریت خوب فدراسیون به همراه حمایت مالی می‌تواند موفقیت های نوجوانان شطرنجباز ایران را در رده جوانان و حتی بزرگسالان تداوم بخشد.http://womensport.ir/29426/سارا-سادات-خادم-الشریعه-در-ایسلند-همه-آقایان-را-بردم-و-نایب-قهرمان-جهان-شدم